Autor Wiadomość
jasmin
PostWysłany: Wto 12:30, 16 Gru 2008    Temat postu:

Ci co chcieli jechać a nie pojechali stracili - miejsce rewelacyjne z bogatym bardzo zapleczem; jest co tam robić choćby i tydzień i dwa tygodnie ...
jasmin
PostWysłany: Śro 13:51, 10 Gru 2008    Temat postu:

Wygląda na to, że jadę tylko ja oraz Bliźniak;
Plus kolega z Łodzi;

Aloha;
Władysław III
PostWysłany: Śro 20:00, 03 Gru 2008    Temat postu:

tylko nie fajki, - mam nadzieje ze miejsca na palenie beda wyznaczone?
jasmin
PostWysłany: Sob 8:42, 29 Lis 2008    Temat postu:

wyjazd w czwartek 11go wieczorem, powrot w niedziele 14go wieczor bardzo pozny;

jadą:
1. ja
2. bliźniak
3. sokół
4. adaś (z von reihla łódźkiego, na miejscu pewnie będzie jako członek zakonu łazarza)
jasmin
PostWysłany: Pią 11:21, 14 Lis 2008    Temat postu: Żyć jak tysiąc lat temu

Jest to kontynuacja projektu z ubiegłego roku Żyć jak tysiąc lat temu - XII'07, 2-tygodniowy pobyt w skansenie.
Tym razem jest to krótszy termin ze względu na możliwości urlopowe potencjalnych uczestników. Ilość miejsc nie jest limitowana.


Program:
Poza odtwarzaniem codziennego bytowania, planowane jest kontynuowanie rekonstrukcji drewnianej chałupy i jej wyposażenia z wykorzystaniem wyłącznie prostych narzędzi ciesielskich.
Cele projektu:

- zdolność człowieka do adaptacji i życia w trudnych warunkach,
- wykorzystanie prostych narzędzi,
- wartość użytkowa wszelkich wyrobów,
- poszukiwanie cech wspólnych, a nie różnic związanych z kulturą materialną w przestrzeni i czasie,
- działanie w grupie.


Eksperyment ten nie jest pomyślany jako swojego rodzaju wyczyn. Grupa osób chce się przekonać, jak mogło wyglądać codzienne życie 1000 lat temu. Zresztą w dość wąskim wybranym zakresie.

Doświadczenia tego rodzaju są bardzo przydatne dla potrzeb rekonstrukcji kultury materialnej - pozwalają ocenić odtworzenie cech użytkowych odzieży, sprzętu i wyposażenia.
Odzwierciedlenie różnych ról społecznych będzie zależało od tego jacy i ile uczestników weźmie udział w tym eksperymencie. Nie liczymy na zbyt dużą grupę z prostego powodu - mało jest osób dobrze przygotowanych pod względem kompletnego stroju, wyposażenia i doświadczenia do bytowania w trudnych warunkach. Nie wchodzą w rachubę żadne współczesne śpiwory, buty itp.

Poza codziennym bytowaniem - przewidywana jest również działalność rzemieślniczą w każdym zakresie, jaki uczestnicy potrafią wykonać. Jednocześnie jest to niepowtarzalna szansa na praktyczne nauczenie się zasad konstruowania i budowania drewnianych chałup z wykorzystaniem historycznych narzędzi.

Program warsztatowy przewiduje doskonalenie umiejętności w zakresie: ciesielstwa, kowalstwa, powroźnictwa, wikliniarstwa, rogownictwa, średniowiecznej kuchni, tkactwa, wykonywania filcu i wiele innych.

Ten niekomercyjny projekt prowadzony jest na zasadach pełnej dobrowolności, bez określania zadań dla poszczególnych uczestników. Organizatorzy zapewniają podstawowe warunki bytowe: noclegi w istniejących rekonstrukcjach domów, podstawowe produkty żywnościowe i pełen dostęp do istniejącej infrastruktury skansenu. Nie są przewidywane inne świadczenia materialne lub finansowe.

Generalna uwaga do wszystkich chętnych, którzy chcieliby być uczestnikami tego projektu - obowiązuje pełne historyczne wyposażenie 24/24 na dobę, przez wszystkie dni projektu i na każdą spodziewaną lub niespodziewaną pogodę.
Przy deszczach i niskich temperaturach problemem mogą być przemakające buty - warto pomyśleć o zapasowej jednej lub dwóch parach. Ponadto zapas ciepłej odzieży na dzień i na noc. Śpiwory, parasole, coca-cola i papierosy oraz wiele innych cywilizacyjnych gadżetów absolutnie wykluczone.


Wyjazd: 11go wieczór lub 12go wcześnie rano, powrót 14go w póżnych godzinach wieczornych;

Dodatkowe koszty: sieka oraz trunki - raczej przednie ...

Na obecną chwilę jadę:
1. ja
2. metal
3. bliźniak da odpowiedź na dniach;
4. wolne.
5. wolne.

zastanówcie się, co chcielibyscie na miejscu robić, relacje z poprzedniej imprezy są na freha, krótki opis zaś w Gazecie Rycerskiej.

Impreza jest w skansenie Wolin.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group